Експерти блокират Темида и МВР

Заради милиони левове борч, експерти блокират Темида и МВР
Държавата не плаща от година на хиляди вещи лица
 
Вещи лица заплашват да блокират стотици дела и разследвания на престъпления в цялата страна. Причината е, че от съдилищата и МВР нямат пари и дължат милиони левове за експертизи, огледи на местопрестъплениия и проверки на полицията. Вече повече от година на повечето от специалистите не се изплаща дължимото. Затова те се заканват, че от септември ще отказват да дават становища, научи „Телеграф”.
Вещите лица у нас са над 5000, като за последните 12 месеца към почти половината от тях е натрупан дълг средно по 4000 лева на човек, установи проверка на вестника. Причината за неплащането на хонорарите е, че в съдебната система има финансова дупка от малко над 19 млн. лева. Сумата беше съобщена от ВСС през юли. Пари няма и в Министерството на вътрешните работи.
Очакване
Сред специалистите, които чакат пари от държавата за труда си, са патолозите от Съдебна медицина. Експертите в София са 12 човека, а общо в страната са 35 души. Ежедневно те правят огледи на местопрестъплениия, които се заплащат от МВР. Отделно правят експертизи за дела, при които има убити и ранени, които се покриват от съда. „Парите за оглед са според часовете, в които работиш на мястото на инцидента. По 10 лева на час се плащат”, уточниха от Съдебна медицина. За година за тази дейност, както и за експертизи в съда, една от които струва поне 100 лева, повечето от патолозите имат да вземат по около 5000 лева, което прави общо близо 200 000 лева.
Абсурд
„Абсурдно е да работим на доброволни начала, това са хиляди часове труд. Няма да оставим нещата така”, заканват се експертите. От столичната Съдебна медицина са изпратили жалби до полицията в София, главния прокурор Сотир Цацаров, Висшия съдебен съвет и МВР за проблема и очакват в най-скоро време реакция за решаването му, като посочват, че ако такава няма, смятат да започнат да отказват да дават становищата си само за чест и слава.
„Телеграф” поиска още преди три седмици коментар от ВСС за проблема, но отговор все още не е получен. Коментар потърсихме и от Министерството на вътрешните работи. Оттам обясниха, че действително имат сериозни финансови проблеми заради орязания бюджет, но заради смяната на кабинета и предстоящите избори нямат представа кога те ще бъдат решени.
 
 
Полицията плаща само малките суми
 
Експерт в IТ сферата се оплака, че има да взима около 10 000 лв. от направени експертизи. Един от най-големите му длъжници била столичната полиция. „Плащат основно по-малките суми от 50-60 лева и така изглежда, че голям процент от експертизите е платен, а те всъщност са 20% от общото, което ми дължат например,,, обясни вещото лице пред „Телеграф,,. Според него всяко районно на месец има около 4-5 компютърни експертизи. Някои от най-елементарните, при които трябва да се прегледа хард дискът за определено съдържание, да му се направи копие и снимки, излизали по 100 лева. Заради голямото забавяне в плащанията обаче част от колегите му вече не искали да се занимават, което изключително много затруднявало разследващите полицаи, защото делата им може да се забавят. В същото време вещи лица посочиха, че при компютърно-техническите експертизи няма точни изисквания за образованието на вещото лице. Това водело до парадокси, при които хора, учили за електротехници, подписват компютърни експертизи
 
Прокуратурата иска създаването на агенция за вещите лица 
Висшия съдебен съвет предлага да се възстанови бюрото по експертизите
Прокуратурата от няколко години настоява за създаването на т. нар. агенция за вещите лица. Според представители на държавното обвинение тя трябва да е част от правосъдната система. В новия орган трябва да влязат експерти в различни области, които единствени да бъдат оторизирани да дават становища по съдебното производство.
Този орган трябва да бъде на държавна издръжка и специалистите да получават сериозно заплащане, за да може да се ангажират с тези тежки дела. Така, вместо да се доверяваме на частни лица, държавата ще поддържа един малък, но специализиран екип от експерти. Според прокуратурата в крайна сметка това звено ще излезе по-евтино на съдебната власт, отколкото заплащанията за изготвянето на медицински експертизи. Вместо експертизите да се плащат на парче, да се плаща една сериозна заплата на специалистите от това звено. Преди няколко месеца пък комисията за наблюдаване на дела с висок обществен интерес към Висшия съдебен съвет предложи да се възстанови бюрото по експертизите, където да има база данни за всички вещи лица, както и да има централизиран подход за разплащането с тях.
 
Изт:
Ивелина Драгнева в.Телеграф 12.08.2014г 
Йордан Йочев в.Телеграф 12.08.2014г