СЪДЕБНОМЕДИЦИНСКИ ЕКСПЕРТИЗИ
Експертиза на човешки трупове
Предмет на експертизата: коя е причината на смъртта; кога е настъпила смъртта; има ли причинна връзка между телесната повреда и настъпилата смърт; има ли белези на новороденост; каква е продължителността на преживяване при труп на новороденото; медицинска идентификация при неизвестен труп и трупни части, и др.
Експертиза на телесно увреждане
Предмет на експертизата: какъв е видът и характерът на уврежданията (охлузвания, кръвонасядания, рани, разкъсване, размачкване, натъртване на тъкани и органи, общо сътресение, изкълчвания, счупвания, изгаряне и т.н. ); каква е локализацията на телесните увреждания ; какъв е механизмът на причиняване на телесните увреждания; с какъв вид, предмет, вещество или друго средство е причинено телесното увреждане; може ли телесната повреда да е причинена от самия пострадал ; какъв е медикобиологичният характер на телесните повреди; каква е давността на телесното увреждане; каква е последователността на телесните увреждания; до каква степен се уврежда здравето на пострадалото лице чрез всяко от причинените есниму тел увреждания; каква е продължителността на разстроеното здраве на лицето, на което е причинено телесното увреждане; какъв е възстановителният период за здравето на лицето; да се направи прогноза и прецени загубата на работоспособността; какво е било здравословното състояние на пострадалия преди причиняването на телесните увреждания; ако има предшестващо увреждане оля ванеилизаб, как то се е повлияло от получените телесни повреди; при настъпила смърт, дали тя е във връзка с причинената телесна повреда; и др.
Тъй като този вид ескпертиза е широкоспектърен и често срещан в практиката, Ви предлагаме основните въпроси, на които заключението трябва да отговори при някои типични случаи:
Основни въпроси на съдебномедицинската експертиза при увреждания от твърди тъпи предмети:
• Какъв е видът и характерът на причинените увреждания?
• Какъв е механизмът на възникване на уврежданията?
• Какъв е видът (типът) на удрящата повърхност на твърдия тъп предмет (плоска, ръбеста, закръглена и др.)? По възможност да се определи формата и да се идентифицира самият предмет.
• Каква е била силата и посоката на действие на предмета и дали уврежданията са причинени от един и същ предмет или няколко?
• Какъв е броят на ударите и каква е тяхната последователност? Ако е настъпила смърт, кое от уврежданията е причинило смъртта?
• В каква поза или положение се е намирал пострадалият в момента на причиняване на уврежданията (по възможност)?
• Да се установи могъл ли е пострадалият след нанасяне на нараняванията да извърши самостоятелни действия и какви (да се придвижи, да говори и др.)?
• Каква е давността на уврежданията? Дали са прижизнени или посмъртно причинени?
• Могъл ли е пострадалият сам да си причини уврежданията? При отговора на този въпрос трябва да се има предвид, че в повечето от случаите е невъзможно по медицинските данни да се установи дали нараняванията са нанесени от чужда или от собствена ръка.
• Какъв е медико-биологичният квалифициращ признак на телесната повреда при преживяване?
• Съответстват ли медицинските данни, установени при изследването на пострадалия, на тези от предварителните сведения по случая?
• Дали причинените телесни увреждания са предизвикали интензивни болки, особени мъки и изключителни страдания?
• При настъпила смърт има ли причинна връзка между нея и нанесената телесна повреда?
• При смъртен изход да се установи причината на смъртта и нейната генеза.
• Какъв е темпът на настъпилата смърт (мигновено, бързо, бавно) и по възможност нейният интервал?
• Смъртта неминуема ли е била, или е могла да се предотврати при навременно дадена медицинска помощ?
• Ако са установени признаци на въздействие на други фактори (алкохол, други отрови, измръзване и пр.) или заболявания, да се посочи тяхната връзка и значение за настъпването на смъртта.
• Дали причинените увреждания, довели до смъртта, са предизвикали продължителни
особени мъки и страдания? Преди колко време е настъпила смъртта?
Основни въпроси на съдебномедицинската експертиза при автомобилна травма:
2. Какви следи и повреди има по дрехите и увреждания по тялото на пострадалия (живо лице или труп), какъв е техния вид и локализация?
3. Какъв е механизмът на причиняване на уврежданията – поотделно и в тяхна съвкупност (удар от части на автомобила, сътресение, притискане или триене)?
4. Какво е било взаимното разположение между пострадалия и автомобила в момента на съприкосновение с тях и за какъв вид автомобилна травма се касае (блъскане, прегазване, изпадане от автомобила и др.) ?
5. Къде (в коя част на тялото), в каква посока (направление) и с каква сила са нанесени първоначалният и следващите удари?
6. От каква част на автомобила са причинени уврежданията (от бронята, фара, колелата, каросерията и др.)? Ако увреждането е от колело, за пълно или непълно прегазване ли се касае, с едно или две колела ли е станало (по възможност да се уточни предни или задни) и през коя част и в какво направление е станало прегазването?
7. В каква последователност и от едно моторно превозно средство ли са причинени уврежданията или от няколко?
8. От какъв вид автомобил са причинени уврежданията (лек или товарен автомобил, автобус и др.) и дали те могат да се получат от посочения конкретен автомобил?
9. Какво е било разположението на пострадалите в автомобила в момента на удара (кой е бил на волана, на предната седалка до шофьора и т. н.)?
10.Какво е било здравословното състояние на пострадалия в момента на травмата, имал ли е физически недостатъци (слепота, глухота, болести на опорно-двигателния апарат), които да са способствали травмата?
11 .Консумирал ли е пострадалият алкохол, лекарства и др., които да са повлияли психомоторните му функции ?
При ПТП с пострадал пешеходец е особено наложително назначаване на комплексна медико-автотехническа експертиза (съдебен медик, инженер ДВГ, евентуално физик и др.), когато трябва да се решат задачи като: определяне мястото на удара, скоростта на движения на МПС, опасна зона, механизъм на ПТП, предотвратим ли е ударът и др.
Основни въпроси на съдебномедицинската експертиза при увреждания от остро оръжие:
♦ Установените увреждания дали са причинени от остър и от какъв вид остър предмет?
♦ Всички наранявания от един и същ остър предмет ли са причинени или от няколко?
♦ Какъв е броят на ударите, тяхната посока, последователност и силата на ударите?
♦ Каква е била широчината и минималната дължина на действалото прободно или прободно-порезно оръжие?
♦ Какво е било положението на пострадалия и извършителя в момента на нараняването (прав, легнал и т.н.)?
♦ Съответстват ли нараняванията по трупа на повредите по дрехите?
♦ Има ли характерни особености по нараняванията (вкл. и по повредите на дрехите), които да позволяват идентифицирането на действалото оръжие?
♦ Има ли защитни рани, които да говорят за самоотбрана или борба?
♦ Могъл ли е пострадалият сам да си причини установените наранявания?
Въпроси на съдебномедицинската експертиза при наранявания с огнестрелни оръжия:
♦ Дали установените увреждания са причинени от огнестрелно оръжие?
♦ Да се установи кое е входното и кое е изходното отвърстие както по тялото, така и по дрехите, с които е бил облечен пострадалият (ако има повреди по тях) и направлението на огнестрелния канал в тялото и дрехите?
♦ Да се определят разстоянието, от което е даден изстрелът, броят и последователността на огнестрелните наранявания и колко изстрела са дадени?
♦ Какво е било положението на тялото в момента на причиняване огнестрелните наранявания съобразно данните от огледа на местопроизшествието?
♦ Да се определят видът и калибърът на оръжието, от което е бил произведен изстрелът?
♦ Могъл ли е пострадалият сам да си нанесе установените наранявания и да извърши определени действия след получаване на уврежданията?
7. Кое от огнестрелните наранявания е довело до смъртта?
8. Има ли други увреждания, от какво са причинени, фактори (употреба на алкохол, охлаждане и др.) и какво е тяхното значение за настъпването на смъртта в конкретния случай?
При огнестрелните наранявания е особено наложително назначаване на комплексна медико-балистична експертиза (съдебен медик, криминалист, оръжейник и др.), когато трябва да се решат задачи като: определяне разстоянието, от което е даден изстрелът, вид, калибър на оръжието и особености на заряда му и др.
Експертиза на кръв
Предмет на експертизата: дали изпратеното за изследване вещество е кръв; човешка или животинска е изпратената за изследване кръв /ако е животинска, от какво животно; каква е кръвногруповата принадлежност на човешката кръв; от какъв пол е човешката кръв и от коя част на тялото е изтекла, и др.
Експертиза на семенна течност
Предмет на експертизата: има ли сперматозоиди по изпратения за изследване обект; от човек или животно са сперматозоидите; ако сперматозоидите са от човек, да се установи неговата кръвногрупова принадлежност; възможно ли е изпратената за изследване сперма да е произхожда от обвиняемия или друго посочено от разследващия орган или съда лице, от обвиняемия или друго посочено от разследващия орган или съда лице произхожда спермата (ДНК експертиза) и др.
Експертиза на косми
Предмет на експертизата: представляват ли косми изпратените за изследване обекти; от човек или животно са космите; от коя част на тялото са отделени съответните косми; космите отскубнати ли са или са естествено паднали; има ли механични увреждания върху космите и чрез какво средство могат да бъдат причинени; има ли термично въздействие върху космите; възможно ли е изпратените за изследване косми да произхождат от дадено лице, произхождат ли от дадено лице (ДНК експертиза), и др.
Експертиза на кости
Предмет на експертизата: от човек или животно са изпратените за изследване кости; от коя част на тялото е съответната кост; от какъв пол е бил човекът, чиято кост се изследва; каква е приблизителната възраст на човека,чиято кост е изпратена за изследване; какъв е приблизителният ръст на човека; каква е давността на погребението, и др.
Експертиза за установяване на родителски произход
Предмет на експертизата: изключва ли се предполагаемият мъж като биологичен баща на детето при дадена майка или е възможен такъв; каква е вероятността мъжът, който не се изключва като биологичен баща на детето, да е истинският му баща; изключва ли се посочената (претендиращата) жена като биологична майка на детето, чието майчинство се оспорва, или е възможна такава; каква е вероятността жената да е майка на детето, и др.
Експертиза за установяване на полова принадлежност
Предмет на експертизата: установяване половата принадлежност на лицето и причините за неправилното му определяне, като и налице ли са аномалии в анатомичното устройство на външните полови органи и признаците на кой от двата типа преобладават –мъжки или женски; към кой тип се отнасят вътрешните полови жлези (тестиси, яйчници) и съответстват ли на тях анатомичното и функционално състояние на външните полови органи и вторични полови белези; установяване налице ли е междинно полово състояние (хермафродитизъм) и от какъв тип – лъжлив или истински, мъжки или женски,и др.
Експертиза за установяване на полова зрялост и детеродна способност
Предмет на експертизата: какво е общото анатомично, физиологично , психично и интелектуално развитие на лицето и отговаря ли на действителната му възраст; в какъв етап на анатомично и физиологично развитие са външните му и вътрешни полови органи; настъпила ли е анатомична и физиологична годност на половите органи за пълноценно изпълнение на основната им (детеродна) функция без опасност за здравето; анатомично правилно ли е оформен половият му член; налице ли са анатомични или функционални причини, които да възпрепятстват възможността за проникване във влагалището на жената; каква е причината, обусловила невъзможността за осъществяване на съвкупление; анатомичната и функционалната годност на тестикулите да произвеждат нормални, живи, годни да се придвижват през спермалните пътища сперматозоиди с възможност да оплодят яйцеклетката; както и каква е причината, която възпрепятства това; анатомично правилно ли е оформен половият й орган и влагалище, което да допуска проникването на мъжки полов член; налице ли са анатомични или функционални причини, както и каква е причината, обусловила невъзможността за осъществяване на съвкупление; каква е анатомичната и функционалната годност на матката, маточните тръби и яйчниците, годността им да произвеждат яйцеклетки и да допуснат проникване в тях на сперматозоиди; каква е анатомичната и функционалната годност за израждането на плода през естествените родови пътища на жената; каква е причината, обусловила разстройство на половите функции със или без причиняване на детеродна неспособност, средствата и начините , с които са причинени, и др.
Експертиза по писмени данни от медицинско естество
Предмет на експертизата: установяване медико-биологичен характер на телесно увреждане; установяване на причинна връзка между телесно увреждане и настъпила впоследствие смърт; установяване правилността на медицинските действия при съмнение за лекарска грешка; нещастен случай, при оказване или не оказване на медицинска помощ и отговорност на медицинските лица, допуснали професионални правонарушения, незаконно лекуване, криминален аборт и много други въпроси, свързани с медико-биологичното състояние, по което своевременно не е назначена експертиза или при възникване на допълнителни обстоятелства, които са от значение за решаване на делото, и др.
ДНК – експертиза
Предмет на експертизата: произхожда ли представеният биологичен материал от конкретно лице; съвпада ли ДНК-профилът на биологичната следа, иззета от местопроизшествиетофил с ДНК-про на лице, регистрирано в Националната ДНК база данни; съвпада ли ДНК-профилът на конкретно лице с ДНК-профила на иззети от местопроизшествието следи или биологични продукти, съдържащи се в Националната ДНК база данни; идентификационно изследване на биологичен материал от труп с неустановена самоличност чрез сравнение с ДНК профилите на вероятните биологични майки, бащи и деца, и др.